Εργασίες

Εκπαιδευτικές
Εργασία Δ2 Τάξης PDF Εκτύπωση E-mail
Πέμπτη, 24 Μάιος 2018 10:39

Οι μαθητές της Δ2 Τάξης δημιουργούν με το λογισμικό PowerPoint μια παρουσίαση για την πόλη τους.

Η εργασία πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της Δράσης "Γνωρίστε τις Αχαρνές μέσα από τα μάτια μας" τη σχολική περίοδο 2017-18.

(Πατήστε τους παρακάτω συνδέσμους για να δείτε τις εργασίες των παιδιών)

acharnes2

Η ταυτότητα της πόλης.

Φωτογραφίζοντας την πόλη μου.

Αξιοθέατα των Αχαρνών.

Ιστορία των Αχαρνών.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 05 Ιούνιος 2018 09:16

«Είμαι ό,τι τρώω» PDF Εκτύπωση E-mail
Πέμπτη, 20 Νοέμβριος 2014 23:49

Στα πλαίσια του προγράμματος της Ευέλικτης Ζώνης «Είμαι ό,τι τρώω» οι μαθητές της Β' δημοτικού έφτιαξαν το δικό τους ψωμί. Τα παδιά γνώρισαν τον διατροφικό και πολιτισμικό χαρακτήρα του ψωμιού.Ξεκίνησαν το θερισμό με το δρεπάνι, συνέχισαν με το αλώνισμα, παίζοντας το ρόλο των εργατικών αλόγων και τελείωσαν με το λίχνισμα. Έπειτα άλεσαν σε μυλόπετρες το σιτάρι και έφτιαξαν το δικό τους αλεύρι. Ζύμωσαν και έψησαν στο φούρνο του κυλικείου μας το δικό τους καρβελάκι ψωμί.

IMG 3075  IMG 3077

IMG 3081  IMG 3100

ΣΧΕΔΙΟ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ 2014 PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 12 Νοέμβριος 2014 19:58

ΣΧΕΔΙΟ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ 20ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΧΑΡΝΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2014-2015

Ο Σύλλογος Διδασκόντων στα πλαίσια του προγραμματισμού για το σχολικό έτος 2014-15 στοχεύει στη βελτίωση των διαπροσωπικών σχέσεων μεταξύ μαθητών καθώς και μεταξύ γονέων και σχολείου.

Ενέργειες για τη βελτίωση των σχέσεων μεταξύ των μαθητών: Το σχολείο παίρνοντας αφορμή από τους μαθητές που κατά περιόδους δημιουργούν προβλήματα σε συμμαθητές τους και σε εκπαιδευτικούς φροντίζει οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων να επαναλαμβάνουν σε τακτά χρονικά διαστήματα συζητήσεις με τους μαθητές τους στις οποίες επισημαίνουν:

• Τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των μαθητών.
  • Τα παιδιά να συνεργάζονται μέσα από ομάδες, να αποδεχθούν τη διαφορετικότητα και να αναπτύξουν φιλία μεταξύ τους στη τάξη ή στο διάλειμμα, παίζοντας ήρεμα παιχνίδια.

Επίσης προγραμματίστηκε να γίνει αγορά επιτραπέζιων παιχνιδιών καθώς και δημιουργία παιχνιδιών στην αυλή του σχολείου και να γίνεται θετική ενίσχυση των παιδιών που δεν τσακώνονται παίζοντας.

Στα πλαίσια της συνεργασίας σχολείου οικογένειας:

• Tο σχολείο φροντίζει για την ενδυνάμωση της επικοινωνίας με τους γονείς (γραπτά, τηλεφωνικά ή προφορικά) για την ενημέρωση τους σχετικά με την πρόοδο των παιδιών τους. Ακόμη στο πως πρέπει να τα βοηθούν και στο πως να αντιμετωπίζουν άσχημες καταστάσεις που δημιουργούν τα παιδιά.

• Οι γονείς προσκαλούνται σε γιορτές του σχολείου καθώς και σε προγραμματισμένες ομιλίες που θα γίνουν από ειδικό εκπαιδευτικό στο χώρο του σχολείου και σε ώρες εκτός διδακτικού ωραρίου.

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 20 Νοέμβριος 2014 00:15

Σχολικές Δραστηριότητες 2014-2015 PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 15 Οκτώβριος 2014 10:58

Στο πλαίσιο των σχολικών δραστηριοτήτων το 20ο Δημοτικό Σχολείο Αχαρνών θα πραγματοποιήσει τις ακόλουθες δράσεις:

• Η Α΄ τάξη θα ασχοληθεί με θέματα της Αγωγή Υγείας και συγκεκριμένα θα πραγματοποιήσει το πρόγραμμα: ?Ανάπτυξη και ενδυνάμωση του εαυτού μου?.
  • H B΄ τάξη στα πλαίσια της θεματικής των Διατροφικών Συνηθειών θα ασχοληθεί με το πρόγραμμα: ?Είμαι ό,τι τρώω?.
  • Η Γ΄ τάξη θα ασχοληθεί με θέματα της ?Κυκλοφοριακής Αγωγής?.
  • Η Δ΄ τάξη στη θεματική της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης θα ενασχοληθεί με το θέμα: ?Νερό: Πηγή Ζωής?.
  • Τα τμήματα των Ε΄ και Στ΄ τάξεων στο πλαίσιο Βιωματικών Δράσεων θα πραγματοποιήσουν αντίστοιχα τα ακόλουθα προγράμματα: ?Τέχνη και Παράδοση στο Βυζάντιο ? και ?Σχολική Εφημερίδα?.
Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 15 Οκτώβριος 2014 11:11

Με την υποστήριξη του Joomla!. Designed by: joomla templates vps Valid XHTML and CSS.